Sağlık

TUS’ta Türkiye 6’ıncısı Oldu, Uzmanlık Verilmeyince Almanya’ya Göç Etti!

fikret zengin

Bilim Sağlık Haber Ajansı’nın (BSHA) ‘Türkiye’den Göç Eden Hekimler Anlatıyor’ haber dizisindeki röportajlarında bu hafta, Türkiye’den 1988 yılında Almanya’ya göç eden Psikiyatri Uzmanı Dr. Fikret Zengin konuk oldu.  ‘Hekim Göçü’  ülkemizde bugün olduğu gibi geçmişte de yaşanıyordu. Bugün hikayesini paylaştığımız Dr. Zengin, Türkiye’den 35 yıl önce Avrupa’ya göç eden bir hekim… Dr. Fikret Zengin, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) Türkiye 6’ncısı olduktan sonra güvenlik soruşturması sonucunda Sağlık Bakanlığı tarafından uzmanlığı verilmemiş bir hekim… 35 yıl önceki Avrupa’ya göç hikayesini bizlerle paylaştı. 2017 yılına kadar Almanya’da bulunan, artık İsviçre’nin Zürih şehrinde hekimlik  görevini başarıyla yapan 66 yaşındaki Psikiyatri Uzmanı Dr. Zengin, hekim göçü ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de hekim göçü hala devam ediyor. Kişiler gelecek kaygısıyla hekim ihtiyacı olan, değer görebilecekleri başka ülkelere gidiyorlar. Tıpkı 35 yıl önce bizim gittiğimiz gibi.” 

Neden Gitti?

Dr. Fikret Zengin, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1984 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra 4 yıl süresince Elazığ merkez ve Maden ilçesinde görev yaptığını, TUS’ta Türkiye 6’ncısı olduğunu ama güvenlik soruşturması sonucunda uzmanlığa başlatılmadığını söyledi. Neden uzmanlığa başlatılmadığını sorduğumuz Dr. Zengin, aslında tıp fakültesi okumaya ilk olarak Erzurum’da kayıt oluyor. Sene 1977… Ülkedeki siyasi koşullar, öğrenci olayları derken sol görüşlü bir öğrenci olarak Erzurum’da kalma koşulları kalmıyor. O dönemde oluşan koşullarda da kaydını İzmir’e aldırıyor. Tıp eğitimini İzmir’de tamamlıyor. Mezun oluyor, atanıyor ardından uzmanlık sınavında büyük başarı sağlıyor. Ancak bu kez de ‘solcu’luktan uzmanlığı kendisine verilmiyor. Hal böyle olunca da Almanya’ya göç etmeye karar veriyor. Dr. Zengin, “Türkiye’de TUS’ta 6’ncı olmama rağmen uzmanlığım verilmeyince, 1988 yılında Almanya’ya göç ettim. Göç ettikten sonra Sağlık Bakanlığı’na uzmanlığımın verilmemesi üzerine dava açtım. 5 yıl süren yargı sürecinin sonunda mahkeme hakkımdaki uygulamayı, uzmanlığa başlatılmamamı hukuka aykırı buldu. Davayı kazandım. Geriye dönüp baktığımda şu an içinde bulunduğum mesleki konumum nedeniyle pişman değilim. Türkiye’ye gidip geliyorum. Benim 3 ülkem var artık. Hiçbirinden vazgeçemem” şeklinde konuştu. 

 Bir İnsan Ülkesinde Gelecek Görmüyorsa Göç Eder

35 yıl önce Almanya’ya giden bir hekim olarak bugünün Türkiye’sinde giderek artan hekim göçüne ilişkin fikirlerini sorduğumuz Dr. Zengin, “Türkiye’deki meslektaşlarım hayatlarından memnun değillerdir. Avrupa’nın da hekim ihtiyacı var.  Bu da  göçü tercih etmelerine sebep oluyor. Kişiler yaşadığı yerlerde  geleceğini göremiyorsa, kendilerini değersiz hissederlerse göç eder. Geleceği göç etmekte görür” dedi. 

  YÖK Önünde Neler Oluyor ?

2017’den Beri İsviçre’de Yaşıyor

1988 yılından 2017 yılına kadar Almanya’da yaşayan, çalışan, bilimsel çalışmalara imza atan Dr. Zengin, Almanya’da Bielefeld Üniversitesi’nde Nöroanatomi bölümde beynin çalışması ve fonksiyonları üzerine iki yıl çalıştığını belirterek şunları söyledi: “Bu süre içerisinde geceleri de interdisiplinler sosyal dalında halk sağlığı (Public of Health) mastır gerçekleştirdim. 1998’de psikiyatri ve psikoterapi alanında uzman oldum.  Almanya`nın Solingen Şehri’nde 20 yıl kendi özel muayenemde çalıştım. Bunun yanında Almanya’da emekli sandığında ve sosyal mahkemelerinde bilirkişi olarak görev yaptım.” 

Bingöl Dağları İle Alp Dağları’nı Kardeş İlan Ettim!

2017 yılında Almanya’dan İsviçre’ye gidiyor. Bu karara ‘Alp Dağları’ sebep oldu diye de ekliyor Dr. Zengin. çalışmalarını Zürih’deki özel psikiyatri ve psikoterapi muayenesinde sürdürmeye devam eden Psikiyatri Uzmanı Dr. Zengin, “26 Eylül 2019 tarihinde Bingöl dağlarının tepesi olan Koğ’a gittim. Alp dağlarından getirdiğim taşları Bingöl dağlarına, Bingöl dağlarından getirdiği taşları ise Alp dağlarına bırakarak iki dağı kardeş ilan ettim. 2017’den beri İsviçre’nin Zürih Şehri’nde yaşıyorum ve çalışıyorum. Almanya ve İsviçre’de bulunmaktan genel olarak memnunum. Kendi dalımda iyi eğitim gördüm ve kendimi yetiştirdim. Ekonomik bir sıkıntım yok. Avrupa’nın her yerini gördüm. Beş kitap yazdım. Sağlığım yerinde. Çocuklarıma iyi bir gelecek sağladım, iyi okullara gittiler, başarılı oldular. Avrupa’nın her yerini gördüm. Beş kitap yazdım. ” diyor.

“Türkiye’deki Hekimler Geleceği Göçte Görüyorlar”

“Şimdi geriye dönüp baktığımda,iyi ki gelmişim diyorum” diyen Dr. Zengin, “Ekonomik anlamda bir sıkıntım yok. Mesleki olarak motivasyonum var. Türkiye’deki meslektaşlarımın hayatlarından memnun olmadığını görüyoruz. Avrupa’da da hekim ihtiyacı olması buraya göç etmelerine neden oluyor. Kişiler yaşadığı yerlerde gelecek göremiyorlarsa göç ederler. Geleceği de göçte görürler. Türkiye’ye gelip gidiyorum. Benim üç ülkem var. Bunların  hiçbirinden vazgeçmek istemiyorum” dedi. 

  Çileğin Mucizevi Gücü: Sağlığa Olağanüstü Faydalar

Ödüller, Projeler ve Eğitimleri 

Dr. Fikret Zengin, 2021 Yılında İsviçre’nin Zug Kantonu’nda SİMED (Sağlık, İletişim, Motivasyon, Eğitim ve Danışmanlık) Akademisi’ni kurdu. Bu akademi 2022 yılında Avrupa’nın en Başarılı Projesi olarak ödülünü aldı. 
30 Mayıs 2022- 05 Haziran 2022 Bingöl’ün Karlıova İlçesi’nin Mikal Köyü’nde “Doğaya Dön Kendine Dön” Sağlık Programı’nı uygulandı. Programı bu yıl 10-16 Haziran’da  aynı yerde uygulayacak.

Koçluk eğitimi: Personal Coaching Berlin de “Bay Olaf Georg Klein” yanında Berlin’de, (Bay Klein Mercedes, Simens, Porsche, Audi ve WV`nin Koçu) 2004’ten beri “personal koç” olarak olarak çalışıyor. Sağlık sisteminde “Kalite Managementi” ( Akademie für Fortbildung und Weiterbildung der Ärztekammer Nordrhein Almanya), dinamik psikoterapi eğitimi, EMDR eğitimi, travma psikoterapi eğitimi, Almanya‘nın Hamburg Üniversitesi’nde eş ve seks terapisi, otojen eğitimi (autoenes training), hipnoz, imaginasiyon teknikleri, strese karşı koyma eğitimi (coping with stress), beslenme uzmanlığı (nutrition medicine) ve koruyucu tıp (preventive  medicine) gibi birçok alanda uzmanlaştı. 

Almanca İki Kitap Yazdı

Dr. Zengin, Almanca olarak kaleme aldığı iki kitabı anlattı: “Kulak çınlamasının psikolojik yönü ve dünyada ilk defa EMDR ile tedavi yöntemini tarafımdan; EMDR terapisi olarak kulak çınlamasında uygulandı. Almanya’da “in eigenem Rhytmus” 2006 kitabında yayınlandı. Geleceğin Umudu Göç: Almanya’da göçün nedenleri, göçün sosyolojik, psikolojik, tıbbı ve kültürel etkileri ve sonuçları kitabı kaleme aldım.”

Türkçe İki Kitap Yazdı

Dr. Zengin kitap ve diğer çalışmalarından bahsetti: “2022 yılında, 100 soruyla: Nasıl Süper Beyne sahip olunur? kitabım çıktı. Bu Kitaptan dolayı Avrupa’nın en ‘Başarılı Kitap Yazarı’ ödülünü aldım. Bu ay ‘Aşk ve Sevginin Gücü’ adlı kitabım yayınlanacak. 2008 yılında ise “İç huzurunu ve İç Gücünü Keşfet Meditasyon” konulu CD çalışmam oldu. 2000–2017 yıllarında Almanya’da doktor ve psikologlara psikiyatri ve psikoterapi eğitimi verdim. Çeşitli konularda birçok makale yayınlayarak, televizyonlarda sağlık üzerine programlar sundum.” (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

  Filistin’e Destek Yürüyüşü

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu