Sağlık

Sözcü Yazarı Gazeteci Saymaz, Hatay’da Yıkılan Hastanelerin Güçlendirilmediğini Yazdı

iskenderun devlet hastanesi

Sözcü Gazetesi Yazarı İsmail Saymaz, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi ek bina ve İskenderun Devlet Hastanesi A Blok hakkında 2012 yılında depreme karşı güçlendirme ve depreme dayanıksız, göçme riski raporlarının bulunmasına rağmen herhangi bir girişimde bulunulmadığı iddiasını bugünkü köşe yazısında kaleme aldı.

ismail saymaz

Saymaz, Sözcü Gazetesi’ndeki  ‘Sağlık Bakanlığı Biliyordu ve Güçlendirmedi’ başlıklı yazısında, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi’nin ek binası için 2012’de depreme karşı güçlendirme kararı verildiğini, binanın güçlendirilmediği gibi karşısındaki eczaneler zarara uğramasın diye yerlerinin değiştirilmediğini iddia etti. Hastanenin 6 Şubat’ta yerle bir olduğunu yazısında belirten Saymaz, hastanede 8 hemşire olmak üzere 72 kişi hayatını kaybettiğini yazdı. İskenderun Devlet Hastanesi hakkında da 2012’de yazılan teknik raporda göçme riskinden söz edildiğine değinen Saymaz, binanın yüzde 70-90 güçlendirilmesi gerektiğinin kaydedildiğini ancak güçlendirilmediğini belirtti. 6 Şubat’ta hastanenin A bloğu yıkıldı, en az 76 kişi hayatını kaybetti. 

rapor

Saymaz ayrıca  Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Deprem Suçları Bürosu iki hastanedeki yıkımdan ötürü birkaç müteahhite soruşturma açtığını ancak soruşturmanın Sağlık Bakanlığı yetkililerini içine alacak şekilde genişletilmediğini belirtti. İsmail Saymaz yazısında hastanelerin yıkılacak halde olduğundan ve güçlendirilmesi gerektiğinden Sağlık Bakanlığı’nın haberi var mıydı? Sorusunu sorduğu yazısına, ‘evet, vardı’ şeklinde vurguda bulunarak belge paylaşımında bulundu.  (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

  Birlik Sağlık-Sen: Para Pul Oldu, Memura 33 Bin Üstü Maaş İstiyoruz!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu