Sağlık

Semaglutide İlacı Kullanmak Mantıklı Mı?

Zayıflamak İsterken Bu Hataya Düşmeyin! Kadınlarda Doğurganlığı Bile Olumsuz Etkiliyor

Son günlerde iştahı bastıran ve kilo vermeye yardımcı olan Semaglutide isimli ilaç son günlerin en çok konuşulan konularından biri oldu. 

Prof. Dr. Murat Aksoy, ilaç hakkında Youtube kanalından bir açıklama yaptı. 

“Tabii herkes kilo verirken istiyor ki iştahı kapansın. Bir ilaç olsun onun kilo vermesine yardımcı olsun. aslına bakarsanız böyle ilaçlar artık piyasada görülmeye başladı. İnternette satılan ilaçlardan bahsetmiyorum yeni bi ilaç var eh özellikle 2017 yılından beri kullanılıyo ama son dönemde biraz daha fazla konuşulur oldu Bu Semaglutid denen bi ilaç. Bu kan şekeri regülasyonunu sağlayan ve insülin salgılanmasını sağlıyor. Dolayısıyla hem diyabette kullanılabilecek bi ilaç hem de kilo vermede etkili olabilir gibi görünüyor. Bu ilaç özellikle Kim Kardashian bir galaya katıldığı  zaman üzerinde çok konuşulur oldu. Acaba kardeş yanlar böyle mi zayıfladı haftalarca dedikodusu yapılmıştı” dedi. 

Zayıflama İlacı

Olayın bilimsel tarafından bakmak gerektiğini anlatan Aksoy,  “Bu ilaç gerçekten ümit verici görünüyor. 2021 yılında apılmış bir çalışma var. Bu çalışma 1961 kişi üzerinde yapılmış ve bu kişilere iki gruba ayırmışlar. Bir gruba Semaglutid vermişler. Demişler ki mutlaka bu ilacı haftada bir kere yapın. İlaç zaten uygulaması gerçekten çok basit. İnsülin iğnesi gibi ama uzun etkili. Dolayısıyla sadece haftada bir kere yapıyorsunuz. ve diğer gruba da demişler ki size de ilaç veriyoruz. Ama aslında onlara verdikleri enjektörler boş enjektörlermiş. Yani içinde aktif madde, ilaç yokmuş. Altmış sekiz hafta boyunca bu kişileri takip etmişler. Gerekli diyet kontrollerini de yapmışlar. Ve çalışma sonunda görülmüş Semaglutid kullanan grupta ortalama kilo kaybı 100’de on dört nokta dokuz çıktı. Diğer grupta ise 100’de 2,4 oranında kalmış. Yani kullanan kişilerde gerçekten daha etkin olarak kilo verilmiş. Bu çalışma sırasında kilo verme dışında da önemli veriler tespit edilmiş” dedi. 

  SABİM Çatısı Altında 21 Sağlık Sendikası Ortak Mücadele İçin Bir Arada

Semaglutid Kullanan Kişilerde Bol Çevresi Azalmış 

Örneğin semaglutid kullanan kişilerde bel çevresi ölçümlerinin azaldığını belirten Aksoy, şöyle devam etti, “Bu kişilerde vücut kitle endeksi düşmüş, açlık kan şekeri düşmüş. Küçük ve büyük tansiyonlar düşmüş bizim son üç aylık kan şekerini gösteren hemoglobin A1C’de düşüş sağlanmış, kandaki kolesterol ve trigliserid oranları düşme göstermiş. Fiziksel değerlendirme puanları artmış ve çalışmada Semaglutid alan grupta kişiler daha kaliteli bi hayat geçirdiklerini söylemişler. Şimdi bu noktada tabii bi ilaç işin içine girdiği zaman mutlaka yan etkilerini de konuşmak lazım yan etki olarak baktığınız zaman bu seri içinde yani bu bin dokuz yüz altmış bir kişi içinde çok ciddi bir yan etki olmadığını görüyorsunuz. Özellikle sindirim sistemiyle ilgili yan etkiler biraz ön plana çıkmış. Diğeri bulantı, kusma, gaz şikayeti gibi problemleri bildirmişler. Onun ötesinde çok ciddi bir problem belirtilmemiş. Tabii kan şekeri regülasyonu üzerinde kan şekerinin düzenlenmesi üzerinde etkili bir ilaçtan bahsederken en büyük endişemiz bizim acaba kan şekerini fazla düşürür mü? Hipoglisemi yaratır mı? Sorusu oluyor. Bu GLP-1 maddesi hani Semaglutid üzerinde oynadığı madde esasında şöyle bir özelliği var. Kan şekeri düşükse daha fazla düşürmüyor Dolayısıyla Semaglutid’in de şeker hastası olmayan kişilerde hani şekeri aşırı düşürme gibi bir problemi yok. ama şu önemli eğer şeker hastasıysanız beraberinde bir şeker ilacı kullanıyorsanız şeker hastalığı ilacı kullanıyorsanız” 

Semaglutid Uyarıları 

İlaç ile ilgili bazı uyarılarda bulunan Aksoy, özellikle tiroid kanseri hastalarına uyarılarda bulundu, Aksoy, şöyle devam etti, “Semaglutid kan şekerini biraz daha fazla düşürebiliyor. Buna dikkat etmek lazım. Bir de diğer yan etkiler açısından özellikle bu hafta iki gün önce Avrupa İlaç Güvenliği Ajansı’nın bir bildirisi oldu. Bu ajans dedi ki tiroit kanseri olanlar konusunda dikkatli olsunlar. Direkt olarak böyle bir şeye neden oluyor diye söylemiyoruz ama uyarı olarak bunun altını çizmek isteriz dedi. Zaten onun üzerine hemen ilacı üreten firmanın hisseleri bir anda 100’de 2 düştü. Kullanımı tiroit kanseri öyküsü olan kişilerde önerilmiyor ve pankreas problemi olan kişilerde de pankreatik geçirmiş kişilerde de yine kullanılması pek önerilen bir ilaç değil. Dolayısıyla bunu da böyle söylemek lazım tabii ki bir mucizeden bahsetmiyoruz. Onun da altını çizmek gerekir. Çok güzel bir çalışma daha var. burada da yine kişileri almışlar. Bu kişileri ikiye bölmüşler Semaglutid Vermişler plasebo grubuna ayrılmışlar. Ve ondan sonra bakmışlar hani ne kadar kilo veriyorlar? Gerçekten kullanan kişilerde kilo verme daha fazlaymış”

  “Gazze’deki Yaralılar Türkiye’de Tedavi Edilsin” Çağrısı

Haber Kaynak Linki 

https://www.youtube.com/watch?v=AU1frSYwFKY

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu