Sağlık

Hastanemi Açın Platformu: “Her İşin Başı Sağlık Olsun, Rant Değil”

ankara sami ulus

Türkiye’de hastane tahliyeleri, depreme dayanıksız hastaneler hakkında alınan yıkım kararları, hastane ihaleleri konusu hız kaybetmeden devam ediyor. İstanbul’un ardından Ankara’da da hakkında boşaltma ve yıkım kararı alınan hastaneler oldu. Ankara’da da sağlık alanında ‘eylemlilik’ süreci başladı. Hastanemi Açın Platformu Ankara’da bugün bir eylem gerçekleştirerek, ‘Her İşin Başı Sağlık Olsun, Rant Değil’ vurgusunda bulundu.

Ankara Açıklaması 22 Mart’ta Yapılmıştı

6 Şubat depremlerinin ardından sağlıkta depreme dayanıksız olduğu söylenen hastanelerde yaşanan tahliye ve boşaltmalar gündem olmaya devam ediyor. Deprem açısından İstanbul ve İzmir’e göre daha az riskli iller arasında olan, dördüncü derece deprem bölgesinde bulunan Ankara’da hastanelerin deprem nedeniyle tahliye edilmesi, ihale süreçlerinin hızla ilerlemesi tepki topladı.  Başkentteki hastaneler hakkında yıkım kararları alınması ile ilgili ilk açıklama 22 Mart 2023 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından gerçekleştirilmişti. 

ankara sami ulus

İstanbul’un ardından şimdi de Başkent’te sağlıkta eylemlilik süreci başladı. Hastanemi Açın Platformu, Ankara Sami Ulus Çocuk Hastanesi önünde eylem gerçekleştirerek, ‘Depremi fırsata çevirmekten vazgeçin, hastanelerin yıkım ihalelerini durdurun’ çağrısında bulundu. Bugün saat 12.30’da gerçekleştirilen eyleme Hastanemi Açın Platformu üyeleri başta olmak üzere Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Derneği (SES) Ankara Şubesi de destek verdi. 

Hastanelerin İçi Boşaltıldı

Basın açıklamasında, Sağlık Bakanlığının Etlik Şehir Hastanesi’nin açılışı nedeniyle geçen Eylül ayında Dışkapı Yıldırım Beyazıt, Dr. Sami Ulus Çocuk ve Kadın Doğum Sağlığı ile Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji, Ulucanlar Göz ve Zübeyde Hanım Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanelerini kapatmaya çalıştığını, platformun ve kamuoyunun tepkisi nedeniyle kapatılamadığını belirtildi. Açıklamada şu cümlelere yer verildi: “Ancak kapatamadığı bu hastanelerin hocalarının, hekimlerinin, personelinin, cihazlarının, çoğunu Etlik Şehir Hastanesi’ne nakletti. Hastanelerimizi fiilen zayıflattı, içini boşalttı. Planlamayı hizmet satın alma, hasta garantili şehir hastanelerinin ihtiyaçlarına göre yapmaktan geri durmadı.” 

  “Atama Bekleyen Hemşirelerin Takipçisiyiz”

Aylardır Soruyoruz!

Hastanemi Açın Platformu, aylardır hastanelerin depreme dayanıksızlığı konusundaki raporları talep ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Türkiye’de deprem bölgesinde bu kadar hastane ve sağlık kuruluşu ihtiyacı varken neden ‘acil’ ihaleyi Ankara’daki, üstelik çalışan ve daha önce kapatmadığınız hastaneler için yapıyorsunuz. Örneğin neden gerekliyse Ankara’da yıllardır boş yatıp çürümeye terk ettiğiniz Türkiye Yüksek İhtisas, Numune, Fizik Tedavi, Atatürk hastanelerini yenilemiyorsunuz? Böylece sağlık hizmetlerini aksatmadan yenileme yapmış olmaz mısınız?.” 

“Yangından Mal Kaçırır Gibi İhaleler” Eleştirisi

Sağlık Bakanlığı’nın Dışkapı ve Dr. Sami Ulus hastanelerinin yıkılıp yeniden yapılacağını, Onkoloji Hastanesi’nin de yapılarının bir bölümünün yeniden yapılacağını bildirmesi üzerine Başkent Ankara’da da sağlık krizi endişesi yaşanıyor. Hastaneler hakkında ihale ilanlarına çıkılması, Dr. Sami Ulus ve Onkoloji hastaneleri için 28 Nisan, Dış Kapı Hastanesi için de 8 Mayıs 2023 tarihlerinde ihaleler yapılacağını duyuran Hastanemi Açın Platformu, “Yanlış duymadınız seçimden 16 ve 6 gün önce. Seçime bu kadar az zaman kalmışken hastanelerin yıkımı için ihaleler açmak inanılır gibi değil. Bırakın bu hastanelerin planlamasına, gerekiyorsa yenilenmesinin nasıl yapılacağını yeni seçilecek iktidar karar versin. Sizden sonrakileri bağlayıcı, hiç acelesi olmayan ihaleler yapmanın ne hizmet ihtiyacına ne de ahlaki gereklere uymadığı çok açıktır” açıklaması yaptı. 

Nasıl Güveneceğiz!

Hastanemi Açın Platformu, son olarak olası tehlikeler ve yapılması gerekenler konusunda şunları kaydetti: “yurttaşlarımızı ve hekimleri, sağlık çalışanlarını, tedirgin eden çok soru var. Bu hastaneler kapatılıp yıkıldıktan,  çalışanları başka yerlere tayin edildikten, yani fiilen ortadan kaldırıldıktan sonra  zamanında ya da hiç yapılmazsa  ne olacak? Türkiye’de onlarca yılda bitmeyen hastane inşaatlarının, kamu yatırımlarının örneği çoktur. Nasıl güveneceğiz buraların yok edildikten sonra yeniden hastaneler yapılacağına? “. Hastaneler hakkında kararlar verilirken uzman kuruluşların dahil edilmesi çağrısında bulunan Platform, “Tabip odaları, dişhekimleri odaları, mimarlar odası, inşaat mühendisleri odası ve şehir plancıları odası ile çalışanların sendikaları, muhtarlıklar ve yerel halkın temsilcileri sürece dahil edilmelidir. Her işin başı sağlık olsun, rant değil” diyerek açıklamaya son verildi.  (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  Birlik Sağlık-Sen: Yerli İlaç Üretimi Acilen Teşvik Edilmelidir!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu