Sağlık

Eylemlere Katılan SGK Çalışanlarına ‘Görevlendirme’ Zinciri

büroiş 6 nisan

Türkiye genelinde tüm illerde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları tarafından gerçekleştirilen ‘EYT iş yükü ve hak talebi’ eylemlerine katılan çalışanlar hakkında geçici görevlendirme ve atamalar yapıldığı haberleri duyuluyor. Büro-İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi,  Antalya SGK İl Müdürlüğü’nde görevli SGK Şube Müdürü Feyzullah Aktaş başta olmak üzere İl Müdürlüğünde görevli Büro-İş Sendikası İşyeri Temsilcisi İhsan Ersan ile birlikte sendika üyesi 12 kişinin görev yerlerinin değiştirilmesine, Antalya 1 ve Kocaeli’de de 1 SGK çalışanının Kahramanmaraş’a geçici değil kalıcı olarak atandıkları bilgisini paylaşarak tepki gösterdi. 

alay hamzaçebi

İl Müdürü Daire Başkanlığına Atandı

Antalya SGK İl Müdürü Beyazıt Ablay’ın Ankara Sosyal Güvenlik Kurumu’na daire başkanı olarak atandığı bilgisini Bilim Sağlık Haber Ajansı’na (BSHA) yaptığı açıklamada paylaşan Genel Başkan Alay Hamzaçebi, “Büro-İş Sendikası olarak İl Müdürü hakkında haksız uygulamaları nedeniyle savcılığa suç duyurusunda bulunarak SGK çalışanlarının haklarını arayacağız. Anayasal haklarını kullandıkları için idare tarafından cezalandırılan SGK çalışanlarının yanındayız. SGK’ da Anayasal hakkını kullanan memurların görev yerini değiştiren, başka ile tayinini çıkaranlara sesleniyoruz. Çok daha büyük eylemlere başlayacağız. Herkesi Pazartesi günü görev yerlerine iade edin” dedi. 

büro iş paylaşım“Gözdağı Verilmeye Çalışılıyor”

Antalya SGK İl Müdürlüğü Muhasebe Politikaları Geliştirme Daire Başkanlığı’nda Şube Müdürü olarak görevli Feyzullah Aktaş’ın 122 Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gerekçe gösterilerek Kahramanmaraş’a görevlendirildi. Genel Başkan Alay Hamzaçebi, konuyla ilgili BSHA’ya yaptığı açıklamada, SGK’da görevli 1 şube müdürünün, taşrada görev tanımı olmamasına rağmen harcırahsız ve yevmiyesiz olarak 3 ay süre ile sürgün edildiğini söyledi. Anayasal bir hak olarak çalışma koşullarının iyileştirilmesini isteyen personele mobbing yapıldığını söyleyen Hamzaçebi, “Geçici görevlendirmelerin yanında atamalar da yapılıyor. Sendikamıza bağlı 12 SGK çalışanımızın, Antalya içerisinde görev yerleri değiştirildi. Bu kişilerin içerisinde İş Yeri Temsilcimiz İlhan Ersan da var. Bunun yanında Antalya’da 1 ve Kocaeli’de 1 olmak üzere 2 SGK çalışanı, geçici değil kalıcı şekilde Kahramanmaraş’a atama ile gönderildi. Gözdağı verilmek istendiği kanaatindeyiz” diye konuştu.  

  Ortalama her 50 kişiden biri SMA Taşıyıcısı !

Hiçbir Sorun Çözülmedi!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışanları Şubat ayından beri EYT ile artan iş yükü vurgusuyla protestolar gerçekleştiriyor. Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere ülke genelinde eylemler gerçekleştiren çalışanlar 3600 ek gösterge, EYT ve yapılandırma kanunları ile yaşadıkları mağduriyetleri alanlarda haykırarak haklarını istiyor. Birleşik Kamu İş Görenleri Konfederasyonu çatısı altındaki Büro-İş Sendikası’na bağlı SGK çalışanları Perşembe günü Ankara’da Çalışma Bakanlığı’na giderek protestolarına devam etti, 20 TL denilen en düşük memur maaşı açıklamasına tepkilerini bordrolarıyla gösterdi. Eylemler devam ederken OHAL gerekçesiyle yapılan görevlendirmeler ve atamalara tepki açıklaması yapan Genel Başkan Hamzaçebi, TBMM 27. Dönemi’nin son mesaisini tamamladığını, 3600 ek gösterge, disiplin affı, memura seyyanen zam, merkez taşra ayrımı, yardımcı hizmetler gibi hiçbir sorunun çözülmediğini söyleyerek, “Tweetçi yandaş sendikalar yatacak yeriniz yok. Günahınız çok” dedi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu