Sağlık

Cilt Hastalıklarının Sebebi Aslında Ne?

Cilt Hastalıklarının Sebebi Aslında Ne?

Cilt hastalıkları hakkında dikkat etmeniz gerekenleri Prof. Dr. Canan Karatay sizler için anlattı.

Hastalıklara, mikroplara, virüslere karşı vücuda çok önemli bariyer görevi gören ve büyük bir organ olan ciltte de aynı bağırsaklarda olduğu gibi trilyonlarca mikrobiyom denilen ve cildi koruyan dost bakteri, dost virüs, düşman bakteri, düşman virüsler bulunmakta.

Vücuttaki mikrobiyom dengesi bozulduğunda çok yaygın ve rahatsız edici olan cilt hastalıkları meydana gelmekte. Cilt hastalıklarının en önemli nedenlerinden biri elbette ki stres. Bunun yanında beslenme de büyük önem taşımakta.

Deterjan ve Kozmetik Malzemeleri Cilt Hastalıklarına Sebep Oluyor!

Mikrobiyomların dengesini bozan sebeplerde başta doğal olmayan (inorganik) kimyasallar geliyor. Temizlik deterjanları, kozmetik malzemeleri gibi kimyasallar cilde büyük ölçüde zarar vermekte. Tüketilen besinlerde bulunan pestisitler de cilde zarar veriyor ve cildin mikrobiyom dengesinin bozulmasına neden oluyor.

Cilt Hastalıklarının Sebebi Aslında Ne?
Cilt Hastalıklarının Sebebi Aslında Ne?

Güneş Kremlerine Dikkat!

Yaz aylarında herkesin kullandığı güneş kremleri de cilde zarar vermekte. Cildin mikrobiyomlarını bozan en tehlikeli kimyasallardan biri olan güneş kremleri, zararlı UVA ışınlarından koruyamadıkları için cilde faydadan çok zarar veriyor. Güneşten korkmamanız gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Canan Karatay, “Tabii ki güneşleneceğiz. Ama güneş kremlerine dikkat. Biliyorsunuz D vitamini ve kolesterol güneş ışığıyla derimizde üretiliyor. Biliyoruz ki bağırsaklarımızda %95 serotonin üretilmektedir. Cildimizde de ultraviyole B ışınıyla yani gün ışınıyla serotonin üretiliyor. Serotonin üretilmediği zaman stresimiz de artıyor. Bu bir kısır döngü. Moral bozukluğu, stres, cilt hastalıklarını bilhassa egzamaları çok artırıyor. İşte bunu önlememizin en önemli yolu güneş kremi kullanmamaktır.” uyarısında bulundu.

Cilt Hastalıklarının Sebebi Aslında Ne?
Cilt Hastalıklarının Sebebi Aslında Ne?

Krem Yerine Zeytinyağı Kullanın

Cilt kuruluğunun giderilmesi gerektiğine değinen Prof. Dr. Karatay, “Cilt kuruluğu olduğu zaman kırılır, beslenmez, D vitamini üretmez, kolesterol üretmez. Onun için cildimize bol bol zeytinyağı süreceğiz. Doğal zeytinyağıyla cildimizi, yüzümüzü her duştan sonra bol bol nemlendireceğiz, korkmayacağız. Zeytinyağıyla kadife gibi cilde sahip olursunuz. Ve de bu hastalıklar yavaş yavaş geçer.” ifadelerine yer verdi. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

  Asgari Ücret Ara Zammı Kurban Bayramından Önce Açıklanacak
Cilt Hastalıklarının Sebebi Aslında Ne?
Cilt Hastalıklarının Sebebi Aslında Ne?

Kaynak: Prof. Dr. Canan Karatay-EGZAMADAN TEMELDEN KURTULMANIN FORMÜLÜ NE? CİLDİMİZDEKİ MİKROBİYOMLAR İLE CİLT SORUNLARI ARASI İLİŞKİ

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu