Sağlık

Birlik Sağlık-Sen: Memuru Yok Sayanlar, Yok Sayılacaktır!

ahmet doğruyol

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü töreninde kamuda çalışan 700 bin işçiye gerçekleştirilen yüzde 45 zam sonrasında açıklamada bulundu. Doğruyol açıklamasında memurun zam beklediğini söyleyerek, “Memur açlık sınırında. Memuru yok sayanları memur da yok sayacaktır” vurgusunda bulundu.  

Genel Başkan Ahmet Doğruyol, “Dün itibariyle kamuda çalışan işçilerimize %45 oranında zam yapılarak, en düşük işçi maaşının 15 bin TL seviyelerinde olduğunu Sayın Cumhurbaşkanı açıkladı. İşçilerimize hayırlı olsun. Emin olun ki, bu ekonomik koşullarda işçilerimizin alacağı maaşta geçimlerine yetmeyecektir. Ancak memurlarımızın hali daha kötü ve içler acısıdır. Bugün yeni göreve başlayan bir hemşire, bir öğretmen 13-14 bin TL maaş almaktadır. Ortalama ev kirasının 8-10 bin TL olduğu bir ortamda memurun geçinebilmesi neredeyse imkansız hale gelmiş ve memur açlığa mahkum edilmiştir” dedi 

Temmuz Ayı Beklenmemeli!

Memur zammı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Temmuz ayını işaret etti. Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, temmuz ayını beklemeden memur maaşlarıyla ilgili yeni bir düzenlemenin acil olarak yapılması çağrısında bulundu. Doğruyol şunları söyledi: “Temmuz ayını beklemeden memur maaşlarıyla ilgili yeni bir düzenleme acilen yapılmalı ve yoksulluk sınırının 33 bin TL olduğu ortamda en düşük memur maaşının 25 bin TL seviyelerine getirilmesi gerekmektedir. Memur soyut olan devletin, somut devletin varlıklarıdır. Memurun ortalama geçim standartlarında olması gerekir ki, memurun şahsında devlet itibar kaybetmesin.”

Memura Ek Zam Elzemdir!

2023 Ocak ayında asgari ücrete %54.7, tüm vergi ve harçlara %122 zam yapılırken, memur ve emekliye yüzde 25 zam yapıldığında ayakta alkışlayan sözde sendikacıların bugün “Sayın Cumhurbaşkanını zorda bırakmayalım. Hükümeti zorda bırakmayalım” şeklinde açıklamalarda bulunmasına tepki gösteren Doğruyol, “Sözde sendikacıların bu mantıkla zam istemekten imtina etmesi akıl mantık işi değildir. 2013 yılında hükümetin 223 TL zam vereceğiz dediği yerde, 123 TL maaş zammına imza atan sendikadan ancak bu beklenir. Kamuda çalışan işçi kardeşimizin yaklaşık 22 bin TL, Mühendisin, eczacının 18-19 bin TL maaş aldığı bir ortamda memur yok sayılmıştır. 2002 yılında memur emeklisi ortalama asgari ücretten yüzde 172 oranında fazla para alırken, emekli maaşları ortalaması 2023’te asgari ücretin altına düşmüştür. Memur emeklisine 2002’den bu yana asgari ücrete yapılan zam kadar artış yapılsaydı, bu gün memur emeklisinin maaşı yaklaşık  23 bin TL civarında olacaktı. Kamu da çalışan 32 yıllık Mühendisin 2023 yılı nisan ayı maaşı 20.092,50 TL.dir. Özetle, memura ek zam elzemdir” açıklaması yaptı.

  Sıcak Havada Bunlara Dikkat!
“Memuru Yok Sayanları Memur Da Yok Sayacaktır”

Doğruyol son olarak şöyle konuştu: “Enflasyonun yüksek seyrettiği dönemlerde memur maaşlarının Eşel-Mobil sistemiyle ödenmesi, yani enflasyon artışının her ay maaşlara yansıtılması reel kaybı ancak önleyebilir. Tabi TÜİK’in enflasyon rakamları değil, gerçek enflasyon oranlarıyla. Biz biliyoruz ki, memuru yok sayanları memur da yok sayacaktır.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu