Sağlık

ASM’de Taciz Skandalı !

Memur-Sen İzmir İl Başkanı Gençer Yılmaz: “Sağlık Çalışanları Rahat Bir Nefes Alsın”

Denizli Babadağ Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. N.K ve Ebe Hemşire Y.Y.Ö, ilçeye bağlı kırsal Yeniköy Mahallesi’nde hizmet verirken ağrı şikayetiyle gelen H.G.(26) isimli hasta tarafından tacize girişimine maruz kaldı.

Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN), yaptığı açıklamada, “Sağlık Profesyonellerinin mesai saatlerinde can güvenliğini ve namusunu korumak kimin görevi sayın yetkililer?!” dedi. HEP-SEN tarafından yapılan açıklamada, “Bizler *sağlıkta şiddetin son bulması için*, bir sendika olarak elimizden gelen herşeyi yapsak da Sağlık Bakanlığı’ nın ve hükümetin sağlıkta şiddeti yok etmeye yönelik eylemleri ve yaptırımları ne yazık ki bu terörü önlemiyor! Bin bir özveri ve emekle kendini halkın sağlığına kavuşması için geliştiren Sağlık Profesyonellerinin canını, Sağlık Bakanlığı koruyamıyor! Hükümet gerekli cezai yaptırımların olması için yasal düzenlemelerle yargının işlerliğini devreye sokmuyor! Gün geçmiyor ki, *Sağlıksız Sağlık Sisteminde* sorun olmayan bir gün geçsin! Bitmeyen şiddet olaylarına bir de *taciz vakasının eklenmesi*, Sağlık Profesyonellerini manen ve ruhen darmadağın etmiştir. Bu olayların yaşanmasına karşılık ise hükümet ve Sağlık Bakanlığı, neden olası risklere karşı öngürlerde bulunup, ülkenin şah damarı olan Sağlık Profesyonellerini koruyamıyor?” denildi. 

Sağlıkta Şiddet Terörü

Sosyal medya üzerinden de tepkilerini dile getiren HEP-SEN yetkilileri, şu ifadelere yer verdi, “Beyaz Kod veren Sağlık Profesyonelleri, H.G. isimli hastayı sağlık odasından çıkarmıştır. Bunun üzerine H.G. isimli şüpheli şahıs, yakınları ile birlikte tekrar gelip sağlık kurumunu basarak tehditler savurmuştur. Sağlık çalışanları odaya kendilerini kapatıp can güvenliklerini kapıların arkasına kapattıkları sedye ve ekipmanlarla sağlamaya çalışmışlardır. Denizli Babadağ Aile Sağlığı Merkezi Ne zaman müdahale edecek, ne zaman önlem alacaksınız Sayın yetkililer?.. Daha kaç Sağlık Profesyonellerini mesaisi başında *“Sağlıkta Şiddet Terörü”* ile başbaşa bırakacaksınız?! Daha kaç Sağlık Profesyonelini mesaisi başında *tacize maruz bırakacaksınız?!* Daha kaç Sağlık Profesyonelinin ruhunda derin yaralara ve psikolojik sorunlara sebep olacaksınız?! Sağlık Profesyonelleri halkın ayağına kadar sağlık hizmeti götürürken halkın sağlığı için kendinden feragat ederken Sağlık Profesyonellerinin mesai saatlerinde can güvenliğini ve namusunu korumak kimin görevi sayın yetkililer?!” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  Büro-İş Geçim Sandığını Kurdu, İktidara Kırmızı Kart Gösterdi!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu