Sağlık

Aşırı Sıcaklar Nedeniyle Çalışma Saatleri Yeniden Düzenlenmeli !

Sıcak Günlerde Ani Isı Değişikliklerine Dikkat!

Türk Toraks Derneği aşırı sıcaklar nedeniyle Türkiye’deki çalışma saatlerinin acil olarak düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Dernek, “Özellikle riskli gruplar (bebekler, 5 yaş altı çocuklar, 50 yaş üzeri erişkinler, gebeler, kadınlar, dış ortamda çalışanlar, ek hastalığı olanlar, bakım hastaları gibi) giderek artan tehlike ile karşı karşıyadır” uyarısında bulundu. 

Aşırı Sıcaklar Nedeniyle Acil Servislerde Başvuru Artışı

Türkiye’de sıcaklıkların aşırı artması  alarm durumuna geçilmesine neden oldu. Türk Toraks Derneği,  ülkemizin çoğu bölgesinde bir çok öldürücü hastalığa zemin hazırlayan sıcaklıkların yaşandığını belirtti. Açıklamada, “Ülkemizin çoğu bölgesinde, son günlerde akut vadede ciddi dereceye varan sıcak çarpması olaylarına, kronik vadede de birçok öldürücü hastalığa zemin hazırlayan ve hatta direkt olarak ölümlere de neden olan aşırı sıcaklıklar yaşanmaktadır. Acil servis başvuruları ve hastaneye yatışlarda ciddi artışlar gözlenmektedir” denildi. 

Aşırı Sıcakların Temmuz Ayı Sonuna Kadar Şiddeti Giderek Artacak

Açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Boğaziçi üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş’in tahminlerine göre, Türkiye’nin batı ve güney bölgelerinde etkili olan sıcak hava dalgasının, kuvvetlenerek kuzeybatı Afrika’dan Orta Akdeniz, Balkanlar ve Ege Denizi’ne doğru sokulan sıcak hava kütlesinin etkisiyle Temmuz ayı sonuna kadar şiddetini giderek artırarak etkili olması beklenmektedir. Batıdan başlayarak Türkiye’nin çok büyük bir bölümünde olasılıkla normallerinden 2-8°C daha yüksek sıcaklıklar olacağı ve günlük en yüksek hava sıcaklıklarının 24 ve 25 Temmuz’da görüleceği, bazı illerde 40°C’nin üstüne çıkacağı ve genel olarak 38- 45°C aralığında olabileceği öngörülmektedir. Ağustos ayında hava sıcaklığının Akdeniz kıyılarında mevsim normalleri civarında, iç ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin 1-2°C üzerinde, diğer yerlerde ise mevsim normallerinin 0,5-1°C üzerinde seyredeceği beklenmektedir. Bu tahminler El Niño etkisi göz ardı edilerek yapılmıştır, yani daha yüksek olacağını söylemek yanlış olmaz ve etkisi de küçümsenmemelidir. 31°C’nin üzerinde, mevsim normalleri üstüne her bir birim sıcaklık artışı ile toplumda özellikle riskli gruplar (bebekler, 5 yaş altı çocuklar, 50 yaş üzeri erişkinler, gebeler, kadınlar, dış ortamda çalışanlar, ek hastalığı olanlar, bakım hastaları gibi) giderek artan tehlike ile karşı karşıyadır. Türkiye genelinde mevsimlik tarım, peyzaj ve inşaat işçileri başta olmak üzere 11.00-16.00 saatleri arasında direkt güneşe maruz kalacak şekilde, uzun mesai saatleri boyunca, uygun olmayan mola şartları ve sürelerinde çalıştırılan pek çok iş kolu vardır” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  HEP-SEN : “Memur Enflasyon Oranının 12 Puan Altında Kaldı”İlgili Makaleler

Başa dön tuşu