Sağlık

Çiğli’de Hasta Şikayeti Üzerine Sağlık Memuruna Rüşvet Soruşturması Açıldı

Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Rüşvet iddiası

İzmir Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne ameliyat olan bir hasta, acil serviste çalışan sağlık memuru Y.B.’den kendisinden rüşvet istediği yönünde şikayette bulundu. Şikayet üzerine sağlık memuru hakkında İzmir İl Sağlık Müdürlüğü soruşturma başlatırken, konu hakkında hukuki soruşturma da başlatıldı. Bilim Sağlık Haber Ajansı (BSHA) konuyla ilgili Hastane Yöneticisi Başhekim Dr. Öğr. Üyesi İlker Kızıloğlu’ndan bilgi aldı. 

Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Görevli Memur Açığa Alındı

Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyat olan bir hasta, ameliyat işlemlerinin yürütülmesinde aracılık eden sağlık memurunun kendisinden ücret talep ettiğini iddia ederek şikayetçi oldu. Hastanenin acil servisinde görevli sağlık memuru Y.B.’den şikayetçi olan hastanın iddiası doğrultusunda konu Çiğli Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirildi. İdari ve hukuki soruşturmanın başlatıldığı öğrenildi. BSHA’nın ulaştığı Hastane Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi İlker Kızıloğlu, hastanın iddiasının; sağlık memurunun, ameliyat işlemlerinin hızlı ve daha çabuk bir şekilde olması için kendisinden ücret istediği yönünde olduğunu belirtti. Hastanın iddiası doğrultusunda konuyu İl Sağlık Müdürlüğüne bildirerek suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Başhekim Kızıloğlu, hem idari hem de adli olarak konunun soruşturulduğunu, memurun açığa alındığını kaydetti. 

Sağlık Turizmi İddiası Doğru Değil!

Yaşanan olayla ilgili kamuoyunda sağlık memurunun, hastaneye sağlık turizmi adı altında VIP hasta getirdiği ve  hastanın işlemlerinin, sıra bekletmeden halledilmesine yardımcı olduğu ve bunun karşılığında da hastadan 10 bin TL ücret istediği yönünde iddialar yer aldı.  Yaşanan olayın sağlık turizmi adı altında yapıldığına dair söylentilere yanıt veren Başhekim Kızıloğlu, iddiaları yalanladı. Başhekim Kızıloğlu, konunun sağlık turizmi ile alakası olmadığını, birkaç hasta değil 1 hastanın olduğunu ve hastanın yabancı uyruklu değil Türk olduğunu belirterek müfettiş soruşturmasının yanında, konunun hukuki olarak da soruşturulduğunun altını çizdi.

  Tip 1.5 Diyabet Nedir ?

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu