Genel

(Stajyer Öğrenci Ulaş Dumlu’nun Ölümü) Sosyalist Liseliler MEB’e Kırmızı Kart Gösterdi

(Stajyer Öğrenci Ulaş Dumlu'nun Ölümü) Sosyalist Liseliler MEB'e Kırmızı Kart Gösterdi

Bahri Dağdaş Şeker fabrikasında stajyer öğrenci olarak çalışan 17 yaşındaki Ulaş Dumlu’nun iş kazasında yaşamını yitirmişti. Sosyalist Liseliler, basın açıklaması yaparak, Milli Eğitim Bakanlığı’na kırmızı kart gösterdi.

Stajyer Öğrenci Zekai Dikici de Hayatını Kaybetmişti

Sosyalist Liseliler İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirerek liselileri patronların hizmetine sunduğunu öne süren MEB’i protesto etti. Sosyalist Liseliler, gericiliğin ve piyasacılığın eğitimden defedilmesi için MEB’e kırmızı kart gösterdi. Ulaş Dumlu’nun hayatını kaybetmesi üzerine yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Geçtiğimiz Çarşamba günü henüz 17 yaşında olan sıra arkadaşımız Ulaş Dumlu, stajyer öğrenci olarak çalıştığı Bahri Dağdaş Şeker Fabrikası’nda arıza gidermek için çıktığı elektrik direğinden arıtma havuzuna düşerek hayatını kaybetti. Ulaş, birkaç ay içerisinde kaybettiğimiz ikinci sıra arkadaşımız. Geçtiğimiz Eylül ayında Alaşehir Sümer Oral Mesleki Eğitim Merkezi Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü dalı 11. Sınıf öğrencisi olan Zekai Dikici, elektrik tesisat işinde çalıştığı inşaatın 5. katından düşerek hayatını kaybetmişti” 

Sosyalist Liseliler, basın açıklaması yaparak, Milli Eğitim Bakanlığı’na kırmızı kart gösterdi.

Okurken çalışmak, çalışırken ölmek istemiyoruz!

“Çeşitli iş birlikleriyle meslek liselerini sermayenin arka bahçesine çeviren MEB, liseli arkadaşlarımızı üç kuruşa çalıştırmanın derdine düşmüş durumda. 2015’ten bu yana yürütülen okul-işletme iş birliği modeli yine meslek liselileri sermayenin ucuz iş gücü ordusu haline getirmiştir. Asgari ücretin üçte birine çalıştırdığınız öğrencilere çoğu zaman bu parayı bile çok görüyor, sigortasını yapmıyor, iş güvenliğini sağlamadan saatlerce insanlık dışı koşullar altında çalıştırıyorsunuz! Öğrencilere sözde istihdam fırsatı sağlarken staj adı altında güvencesiz çalışmaya mecbur bırakıyor, göz göre göre ölüme terk ediyorsunuz. Kaybettiğimiz arkadaşımız Ulaş’ın eğitimini sürdürdüğü Ermes Koleji, Organize Sanayi Bölgesi’ne açılan ilk meslek lisesi olmakla, OSB Başkanlığı ile iş birliği içerisinde eğitim hizmeti vermekle övünüyor! Eserinizle gurur duyun” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  AİLEM Engelsiz İletişim Merkezi Açıldı

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu