Genel

Birlik Sağlık-Sen Başkanı Doğruyol, Selçuk’taki 112 Ekibine Saldırıyı Kınadı!

ambulans saldırı

Sağlıkta şiddet durmak bilmiyor. İzmir Selçuk’ta 112 acil ambulans ekibine yapılan saldırıya tepkiler devam ediyor. Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, İzmir’in Selçuk ilçesinde 112 Ambulans Ekibi’nin saldırıya uğramasını kınayarak basın açıklamasında bulundu. Doğruyol, “112 Ambulans personeline öldürme teşebbüsü olmuştur. Hiç mi vicdanınız yok. Hiç mi devlet, millet sevgisi yok? Görevi başındaki sağlık personeline 80-90 kişi öldürürcesine saldırıyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi.

ahmet doğruyol

Ahmet Doğruyol yaşanan olayla ilgili şu bilgileri verdi: “İzmir ilimizin Selçuk İlçesi’nde traktör devrilmesi sonucunda traktörün altında kalan 35 yaşlarındaki vatandaş için görevlendirilen 112 Ambulans ekibi olay yerine gittiğinde vatandaşın hayatını kaybettiğini ve kaza olduğu için mevzuat gereği adli makamların gelmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Gelen bilgilere göre, Cumhuriyet Savcımız cenazenin Adli Tıp’a gönderilmesine karar veriyor. Polis ekiplerimizin olay yerine gitmesinin ardından yaklaşık 1 saat sonra, olay yerinde fenalaşan vatandaşların olduğu gerekçesiyle tekrar ambulans görevlendiriliyor. Ambulansın olay yerine gitmesiyle birlikte güvenlik görevlilerimizin ve savcının yanında sağlık görevlilerimiz daha ambulanstan inmeden ambulansa taşlarla saldırarak aracın camlarını kırmış, bahçeli olan evin bahçesinden ambulansta görevli olan üç sağlık personelimizi darp etmek için ambulanstan çıkarmaya çalışmış, bahçe kapısını kapatarak sağlık personellerimizin olay yerinden ayrılmasını engellemeye çalışan gurup, polisin havaya ateş etmesiyle dağılmış.”

ambulans 2

Yetkililer Sağlıkta Şiddeti Durduramıyor!

Genel Başkan Doğruyol, “Aracın içindeyken, kalabalık bir gurup tarafından taşlanan camları kırılan aracın içindeki sağlık çalışanlarımızın psikolojisini düşünebiliyor musunuz? Dün öğle saatlerinde yaşanan bu olay bize bir kez daha göstermiştir ki yetkililer sağlıkta şiddeti durduramıyor. Engelleyemiyor. Neden derseniz? Çünkü önemli olan sağlık çalışanlarımızın can güvenliği değil. Önemli olan vatandaş memnuniyeti. Eğer yetkili makamlar geçekten sağlıkta şiddeti önlemek isteselerdi bugüne dek etkili bir sağlıkta şiddet yasası çıkartılarak, caydırıcı cezalar getirilirdi. Mesela yaşanan bu olayda ambulansın ikinci kez olay yerine gönderilmesinin gerekçesi nedir? Kalp krizi geçiren mi var? Yaralanan mı var? Yani ölüm riski taşıyan acil bir durum var mıdır? Yoktur. Sağlık hizmetleri sunumunun, 112 ambulanslarımızın asli görevi hasta ve vatandaş memnuniyetini sağlamak değildir. Vatandaşa gerekli olan hayati risk taşıyan durumlarda acil sağlık hizmeti vermektir” dedi.

  Diyanet’ten Kadir Gecesi Mesajı

ambulans 3

Bakan Koca’ya Seslendi!

Doğruyol açıklamasına şöyle devam etti: “Sayın Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, bayram tatili boyunca, 3 bin 287 ambulans ve 19 bin 83 acil sağlık personelinin görev yapacağını açıklamış. Elbette sağlık çalışanlarımız herkes tatildeyken kesintisiz görevinin başında. Ancak, sağlık çalışanları maalesef sahipsiz. Sendikamız Birlik Sağlık-Sen olarak “sağlıkta şiddete” maruz kalan tüm arkadaşlarımıza, bu güne dek olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteğe hazır olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak isteriz.” (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu