Genel

Bir Ada Hikayesi: Covid’de Başarı Belgesi, Depremde Soruşturma!

tabip odasi sosin fisli

6 Şubat Günü, deprem bölgesine ilk gün görevli olarak gitmek isteyen bir hekimin hikayesi yansıdı bugün Türkiye’nin gündemine. Dr. Sosin Fisli, 6 Şubat Depremleri’nde Diyarbakır’da yaşayan ailesine destek olmak ve aynı zamanda da bir hekim olarak deprem bölgesinde görev almak istedi. Ancak yaşanan koordinasyonsuzluklar, bürokratik işlemlerde yaşanan aksaklıklar nedeniyle resmi işlemleri yapılamadı. Bölgeye gittiğini bildiren Doktor Sosin’in bir hekim olarak bölgeye gitme talebi alındı ama bürokrasi ‘deprem’ dinlemedi. Doktora ‘görev yerini niye bıraktın’ diye soruşturma açıldı. 

Covid-19 sürecinde başarı belgesi verilen Dr. Sosin Fisli’ye deprem felaketinde hekim olarak bölgeye gittiği için soruşturma açıldı. İstanbul Heybeliada Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli hekim hakkında soruşturma haberini alan Ada sakinleri imza kampanyası başlattı, Dr. Fisli’nin hakkında açılan soruşturmanın geri çekilmesi için İstanbul Tabip Odası’ndaki basın açıklamasına katıldılar. İşte Bir Ada Hikayesi böyle başladı, nasıl sonlanacağı merak ediliyor. 

Bürokrasi Deprem Dinlemiyor!

İstanbul Heybeliada Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. Sosin Fisli, 6 Şubat depremlerinde Diyarbakır’da olan ailesinin yanında olmak ve hekimlik görevini deprem bölgesinde devam ettirmek üzere Adıyaman’a gittiği için hakkında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından soruşturma açıldı. Depremin meydana geldiği 6 Şubat günü, deprem bölgesinde görevlendirilmek üzere taleplerini Heybeliada İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüne ileten Dr. Sosin Fisli, hakkında görevlendirme işlemi resmen yapılamadı, mail yoluyla yapıldı. İl Sağlık Müdürlüğü’nden görevlendirme ve deprem bölgesine gitmek üzere cevap bekleyen Fisli’ye akşam saat 20.00’da uçakla gidebilirsiniz cevabı geldi ama Fisli’nin Heybeliada’dan uçağa yetişmesi imkansızdı. Bu nedenle Dr. Fisli, İstanbul Tabip Odası’nın oluşturduğu gönüllü hekim gruplarıyla kara yoluyla depremlerin yaşandığı illerden Adıyaman’a doğru yola çıktı. Tüm kurumlara tabip odası ile deprem bölgesine gittiğini haber veren hekimin yerine görev yerinde herhangi bir görevlendirme yapılmadı. Hastalarının kendisini arayıp geçmiş olsun dileklerini iletmesi ve görev yerinde kendisinin yerine bir hekimin görevlendirilmediği bilgisini öğrenen Dr. Sosin Fisli hakkında soruşturma açılacağını anladığını, ancak yine olsa yine bir hekim olarak, deprem bölgesinde ailesi bulunan bir kişi olarak ve bir insan olarak deprem bölgesine gideceğini söyledi.  Dr. Fisli’ye Heybeliada sakinlerinden büyük destek geldi. Doktorları hakkındaki soruşturmanın geri çekilmesi için imza kampanyası başlatan Heybeliada sakinleri, İstanbul Tabip Odası’nın düzenlediği basın açıklamasına katılarak, Dr. Sosin Fisli’ye destek verdi. 

  MEB-EKYS 18 Şubat’ta Yapılacak

İstanbul Tabip Odası: “Dr. Sosin Fisli Yalnız Değildir”

İstanbul Tabip Odası deprem bölgesinde görev almak üzere giden ve hakkında soruşturma açılan Heybeliada Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli hekim Dr. Sosin Fisli’ye destek için basın toplantısı gerçekleştirdi. Tabip Odası Başkanı Dr. Nergis Erdoğan, Dr. Sosin Fisli’ye Heybeliada sakinleri tarafından verilen yerel desteğin önemine vurgu yaparak, “Çok önemli bir haksızlıkla karşı karşıyayız. Depremzede bir hekim gönüllü olarak deprem bölgesinde hizmete gittiği için hakkında soruşturma açılmıştır. Bu kabul edilebilir bir şey değildir. Hukuksuzca hakkında toplanan deliller ile hakkında soruşturma açılan Dr. Fisli için uygulamaya İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden randevu talebimize uzun süre yanıt alamadık. Bugün dönüş yapıldı yarın saat 11.20’de İl Sağlık Müdürü ile konuyu görüşeceğiz” dedi. 

der saffet ercan

“Vicdandan Yoksun Soruşturma Sonlandırılmalıdır”

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Saffet Ercan, “Adıyaman ve Hatay illerindeki sağlık hizmetlerini destekleyen gönüllü hekim havuzumuzdan görevlendirmelere devam ediyoruz.1000’i aşkın başvurudan bir de Dr. Sosin Fisli’ydi. Depremin ilk günü hem odamıza hem de ilçe sağlık müdürlüğüne  talebini iletmiştir. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelen olumlu yanıttan sonra Adıyaman’a gitmiştir. Ailesi de deprem bölgesinde ikamet ettiğinden de bölgede olmak istemiştir. Deprem gönüllüsü meslektaşımıza soruşturma açmayın, teşekkür edin. Soruşturma açarak cezalandırılıyor. Sağlık Müdürlüğü, kamu ortoritesi olarak depremzede meslektaşlarımıza destek olmalıdır. Mesleki deontolojiden uzak ve vicdandan uzak bir tutumdur. Vicdandan yoksun olan bu soruşturma sonlandırılmalıdır. İyi hekimlik adına, insanlık adına hak hukuk adaletin yeşerdiği bir toplum adına talebimiz böyledir” şeklinde konuştu. 

dr sosin açıklama

 

“Bugün Olsa Yine Giderim!”

İstanbul Tabip Odası’nda düzenlenen basın toplantısında yaşadıklarını ve hakkında açılan soruşturma ile ilgili konuşan Dr. Sosin Fisli, kendisine destek veren Heybeliada sakinlerinin desteğini çok önemsediğini, “bir hekim, depremde ailesinin yanından olmak isteyen bir yurttaş ve bir insan olarak yine olsa yine giderdim” dedi.  Dr. Fisli, “6 Şubat hepimiz için kara bir gündü. Diyarbakır’lıyım o gün deprem haberiyle uyandım. İzinli ve evdeydim. Ailemi aradım ulaştım. Yaşıyorlardı kış koşullarında dışardaydılar, ev hasar görmüştü. Uçak biletlerine baktım ama hava şartları çok kötüydü bulamadım. Daha önce 112 de çalıştığım için saat 10.00 sularında ilçe sağlık müdürlüğünü aradım. Deprem bölgesine hekim olarak gönüllü gitmek istediğimi, ailemin orada olduğunu, Diyarbakırlı olduğumu söyledim. Diyarbakır’da ya da herhangi bir bölgede eksiklik varsa gönüllü gitmek istediğimi belirttim. Önce gönüllülük konusunda bir bilgimiz yok dediler. Saat 12.00’da arandım İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönüllü olarak adımın bildirildiğini beklememi söylediler. Aradan saatler geçtikten sonra İlçe Sağlık Müdürlüğünden arandım. Akşam saat 20.00’da bölgeye gidecek olan bir uçakta yerimin ayrıldığını söylendi. O vakitte Ada’dan ancak motorla karşıya geçebileceğimi yetişmemin mümkün olmadığını söyledim” dedi. İstanbul Tabip Odası organizasyonu ile Adıyaman’a doğru yola çıkma kararı alan Dr. Sosin Fisli, görevlendirme oluru için tekrar İlçe Sağlık ve İl Sağlık Müdürlüğü ile görüşüyor ancak yine bir sonuca ulaşamıyor. Kendisine, resmi yazı yazılmadan gidildiği, yazıların gidenlerin arkalarından yazıldığı söyleniyor. Deprem bölgesine gittikten sonra da İl Sağlık Müdürlüğü ile iletişime geçtiğini belirten Dr. Sosin Fisli, “Cuma günü devamlı kuruma yazıyordum İl Sağlık Müdürlüğüne yazı yazıldığını sonucun ne olduğunu sordum. Hastalarım aradı kurumda hekim olmadığını söylediler. Yerime hekim görevlendirme yapılması gerekiyordu. Hakkımda tutanak tutulacağını anladım. Soruşturmanın sonucu ceza da olsa o güne dönsem yine giderim beni yatağa yatıran vicdanımdır” diye konuştu. 

  “Hekim Göçü Daha Da Artacak, Yıl Sonu Tahminimiz 4 Bin!” (Özel)

İstifa Ettim Ama Ada Halkı Beni Bırakmadı!

“06.02.2023 tarihinde görevlendirme talebiniz maille ve sözel olarak bildirilmiştir resmi yazışama yapılamamıştır” denilen Dr. Sosin Fisli, “Tepki olarak istifa dilekçemi verdim bu koşullarda bir hekim olarak çaışamam. Ada halkı istifamı duydu ve imza kampanyası başlattı. İstifamı geri çektim ve şu anda Adalılarla buradayız” şeklinde konuştu.  

Adıyaman’ın Yüzde 80’i Yıkılmıştı

“Adıyaman’dan Diyarbakır’a gidecektim ama Adıyaman’ı görünce kaldım. Bir şehrin yüzde 80’i yıkılmıştı” diyen Dr. Sosin Fisli, deprem bölgesindeki ilk günleri şöyle anlattı: “Kıyamet sonrası gibiydi. -10 derece soğuğun altında altında insanlar yaşamaya çalışıyordu. Hastaneleri ziyarete gittik. Adıyaman Eğitim  Araştırma Hastanesi’ni ziyaret ettik. Sağlık emekçilerinin 1/3’üne ulaşılamadığı söylendi. Çadırımız yoktu. Az hasarlı aile sağlığı merkezlerinin hizmet verilebilecek bir yere dönüştürüleceğini düşündük Adıyaman Tabip Odası Başkanı’yla görüştük bir yer bulduk. Şehir merkezinde araç yoktu. Her gebeyle ayrı ağladık. Her gelen annenin en büyük kaygısı çocuğum yaşıyor muydu?. Biz o annelere ulaştık.” 

Heybeliada Sakinleri: Soruşturma Düşürülsün!

Heybeliada sakinleri adına basın açıklamasında konuşan Melek Merdinyan, doktorumuz için imza kampanyası başlattık. Doktorumuzun yanında olduk Bütün yetersizliklere karşı biz Adalılar’a çok yakın olan ve sıcak ilişki kuran büyük bir sorumluluk duygusuyla ciddiyetle ilgilenen doktorumuz hakkında deprem bölgesine gittiği için soruşturma açıldığını öğrendik. Doktorumuzun fedakarlığının tanığıyız ailesinin de bulunduğu deprem bölgesine gitmesini anlıyoruz. Soruşturmanın düşürülmesini ve kendisni görevinin başına dönmesini arzu ediyoruz” dedi. Ada Aktivisti Deniz Evin Tüfekçi, “Bir doktor depremde deprem bölgesine gitti diye bir soruşturma açıldı. Peki soruşturma olmalı mı?  Evet olmalı ama bu soruşturmayı açan insanların nasıl insanlar oldukları soruşturmalı!” diyerek tepki gösterdi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

  HEP-SEN 12. Şubesini Bingöl'de Açtı

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu