Genel

Bakan Tekin Açıkladı, Kepçe Operatörü Maaşı Aylık 200 Bin !

Kepçe Operatörü aylık 150 -200 bin maaş alıyor. Bu sözler Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e ait. Bakan Tekin, ara eleman ihtiyacı ve bu konudaki politikaları hakkında bir açıklama yaptı.
Bakan Yusuf Tekin, Türkiye’de ara eleman sıkıntısını yaşandığını, bunu aşmak için çeşitli uygulamalar ve projeler hayata geçirdiklerini anlatarak sözlerine şöyle devam etti: “İnebolu’da, Kastamonu’da hangi ara elemana ihtiyaç varsa, hangi sektörde ihtiyaç varsa oturuyoruz ilgili ticaret odası, sanayi odası ya da ildeki büyük sanayi, yatırım kuruluşlarıyla, ‘Neye ihtiyacınız var, oradaki meslek lisesi bünyesinde o programı açalım.’ diyoruz. ‘Eğitimci kadrosunu beraber oluşturalım, akademik personel bizde olsun, meslekle ilgili derslerin içeriğini sizinle yazalım.’ diyoruz. Bu anlamda, ‘proje okul’ diye bir kavram ürettik. Şu an Türkiye’de 400 civarında sektöre hizmet eden her alanda meslek liseleri açıyoruz. Karşılığında sektörden istediğimiz de çocuklarımıza istihdam garantisi. Bakın yükseköğretim, lisans programlarını küçümsemek için söylemiyorum ama şu an birçok meslek lisesinden mezun çocuğumuz istihdam garantili olarak mezun oluyor. İstihdam edildikleri ücretler de benzetmek için söylemiyorum ama ara eleman ihtiyacını ortaya çıkarması anlamında söylüyorum. Deprem bölgesinde bir sürü yatırım yapıyoruz, kepçe operatörlerinin maaşlarının 150 bin, 200 bin bandında olduğu söyleniyor. Şu anda ara eleman konusunda ciddi şekilde ihtiyaç var. Biz de meslek liselerini kullanarak bu ihtiyacı gidermeye çalışıyoruz.”

Eğitim Öğretim Yükü Sadece MEB ile Çözülecek Bir Şey Değil

Ülkenin eğitim yükünün sadece genel bütçeyle aşılamayacağına da dikkati çeken Tekin, “Eğitim öğretim yükü, sadece Millî Eğitim Bakanlığı ya da sadece genel bütçeyle çözülecek bir şey değil. Bu yükün altına bütün ülkedeki 86 milyon insanımız, velilerimiz, hayırseverlerimiz, iş adamlarımız, sivil toplum örgütlerimiz hep beraber gireceğiz. Hep beraber bir seferberlik ortamını oluşturacağız ve ancak bu yükün altından bu şekilde kalkabiliriz. Hepimize düşen yükler var.” ifadesini kullandı. Hayırsever iş insanı Mecit Çetinkaya ise yatırımlarının Allah güç verdiği sürece devam edeceğini, eğitime destek olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını kaydetti. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

 

  MEB Personeli Görevde Yükselme Sınavı Sonuçları Açıklandı

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu