Genel

İlküvez Erkek Öğrenci Yurdu’nda Neler Oluyor?

meb, Eğitimde Sözleşmeli ve Ücretli İstihdama Son Verilmeli !

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM SEN), “Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olarak görev yapan üyemiz, Özel İlküvez Erkek Öğrenci Yurdu’nu denetlemek isterken darp edilmiştir” dedi.

Sendikanın açıklamasında şu ifadeler yer verdi, “Bir cemaate ait olduğu iddia edilen söz konusu yurtta yaşanan darp ve saldırının nedeni ise yurtta yasa dışı ve kayıtsız olarak tutulan çocukların tespit edilmesi ve bu durumun tutanak altına alınmak istenmesidir. Söz konusu olay şöyle gelişmiştir:

 • İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olan üyemiz, yanındaki Halk Eğitim Merkezi Müdürü ile birlikte görev ve sorumluluk alanı içindeki Özel İlküvez Erkek Öğrenci Yurdu’nu ziyaret etmiştir.
 • Ziyaret esnasında yurtta, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaokul Öğrencileri Barınma Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre (yaş ve öğrenim çağı itibariyle) bulunmaması gereken iki küçük öğrenci (ilkokul çağında) tespit edilmiştir. Yurtta kayıtlı öğrenciler ile MEBBİS kayıtları karşılaştırıldığında söz konusu öğrencilerin isimlerinin kayıtlı olmadığı anlaşılmıştır.
 • Ayrıca yaşları tutan ama yurtta kaydı olmayan 4 öğrenci daha tespit edilmiştir.
 • Yurtta yasa dışı ve kayıtsız olarak tutulan bu öğrencilerin ailelerine teslim edilmesi ve konunun tutanak altına alınması için jandarma çağrılmıştır. Ancak düzenlenen tutanağa sorumlu jandarma personeli imza koymaktan imtina etmiş ve olay yerinden ayrılmıştır.
 • Bu sırada cemaat yurdunda bulunan kişilerin örgütlenmesi ile yurt çevresi abluka altına alınmış ve kimliği belirsiz kişilerce İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü görevini yürüten üyemiz, yurt içerisinde darp edilmiştir.

Bilindiği üzere söz konusu cemaat yurtlarında denetimsizliğin ve kayıt dışılığın nasıl ağır sonuçlara yol açtığına, çocuk istismarına nasıl zemin hazırladığına defalarca tanık olduk. Sadece cemaat yurdu oldukları için yaptıkları her şeye güven duyulması gerekiyormuş algısını yaratan Bakanlara ve kamu yöneticilerine de defalarca tanık olduk. Ancak yaşananların en ağır sonuçlarıyla çocukların yüzleşmek zorunda kaldığı gerçeğiyle her defasında daha ağır biçimde yüzleşir olduk.

  Aile Danışmanlığı Hizmetinden 108 Bin Kişi Faydalandı

Bu nedenle Bakan Yusuf Tekin’e soruyoruz!

 • Bakanlığını yaptığınız kurumun İlçe Şube Müdürü’nün sadece ama sadece görevini yapmasından dolayı darp edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
 • Özel İlküvez Erkek Öğrenci Yurdu hakkında ne yapacaksınız?
 • Failler, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarını darp edebilme cesaretini nereden almaktadır?
 • Söz konusu yurt en son ne zaman denetlenmiştir?
 • Yurtta yasa dışı ve kayıtsız bulundukları tutanak altına alınmak istenen çocuklar neden oradadır?
 • Bu çocuklar ailelerine teslim edilmiş midir?
 • İlgili jandarma personeli neden tutanağa imza atmaktan imtina etmiştir? İmtina etmesi için herhangi bir talimat almış mıdır?
 • Görevini yapmaya çalışan bürokratlarınızın darp edildiği bir yurtta, yasal ve kayıtlı biçimde kalan çocukların güvende olduğunu düşünüyor musunuz? Yasadışı bir şekilde kayıtsız olarak yurtta kalan çocukların güvenliğinden kimler sorumludur?

Eğitim Sen olarak öncelikle darp edilen, şiddete maruz kalan eğitim emekçilerine geçmiş olsun diyoruz. Bu olayın peşini bırakmayacağımızı, saldırganlar ve söz konusu yurt hakkındaki gerekli cezai işlemleri ve yürütülecek tüm süreçleri yakından takip edeceğimizi belirtmek istiyoruz. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu