Genel

Öğretmen Atamaları (2024)

Öğretmen atamaları 2024

Öğretmen Atamaları gündemin en çok merak edilen konularının başında geliyor. Bakan Tekin, 2024 yılı öğretmen atamaları konusunda açıklama yaptı.

Katıldığı bir TV programında öğretmen atamaları hakkında bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni öğretmen atamalarına ilişkin soru üzerine, daha önceki konuşmalarında şubat döneminde yapacakları atamalardaki öğretmenlerin göreve başlamasını arzu ettiğini söylediğini hatırlattı. Fakat depremin oluşturduğu mali yük nedeniyle bu ortamın oluşmadığını anlatan Tekin, şunları söyledi, “Ama 2023 KPSS puanıyla öğretmen atamasını yapacağız ve tahmin ediyorum önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığımızın bize vereceği kadro sayısı doğrultusunda takvimimizi oluşturacağız. Alabileceğimiz en yüksek sayıyı, atanacak toplam kamu personelinin büyük çoğunluğunun öğretmen olacağını tahmin ediyorum ama henüz sayıyla ilgili bir şey söylemem yanlış olur ama tahmin ediyorum önümüzdeki Kabine Toplantısı’nda bu zaten gündeme gelir. Ondan sonra da bize tahsis edilecek atama sayısına göre, biz de oturup branş bazlı olarak dağılımını yapacağız.”

24 Kasım Öğretmenler Günü yaklaşıyor. Okullarda şiddet, geçim derdi sorunlarıyla boğuşan öğretmenlere özel bir program hazırlandı. 
Bakan Tekin öğretmen atamaları konusunda, “Ama 2023 KPSS puanıyla öğretmen atamasını yapacağız” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Müfredat Sözleri…

Bir grup siyasetçinin öğretmen atama sayısını sosyal medyada takipçi artırma mekanizmasına dönüştürdüğünü ve bundan rahatsız olduğunu söyleyen Tekin, “Şuna güvensin arkadaşlarımız, biz Millî Eğitim Bakanlığı olarak alabileceğimiz en yüksek atama sayısını alacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız da Hazine ve Maliye Bakanımız da en yüksek rakamı vereceklerini de deklare ettiler zaten ama onun bütçe planının bir gözükmesi, ortaya çıkması lazım.” ifadelerini kullandı. Bakan Tekin, müfredata ilişkin soruyu, “Müfredatımızı ciddi oranda seyreltmek istiyoruz. Yani çocuklarımızın üzerindeki yükü, gereksiz şeyleri kaldırmak istiyoruz.” diye yanıtladı. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın 1921 yılında Maarif Kongresi’ni açarken müfredatla ilgili söylediği sözleri aktaran Tekin, “Biz dolayısıyla yerli ve millî bir müfredat, milletin karakteriyle fıtratıyla uyumlu bir müfredat çalışmasının içerisindeyiz” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  AİLEM Engelsiz İletişim Merkezi Açıldı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu